PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 17- 19 MARCA 2021
W OKRESIE EPIDEMII KORONAWIRUSA SARS-COV-2
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 13 W ŻORACH
Wychowawca przekaże Uczniom i Rodzicom następujące informacje:
- Godzinę zbiórki
- Którym wejściem uczeń będzie wchodził na teren szkoły
- Numer sali, w której uczeń będzie pisał próbny egzamin
Próbny Egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 17 do 19 marca 2021r.
- Poniższe wytyczne obowiązują podczas próbnego egzaminu ósmoklasisty i powstały w trosce o zdrowie uczniów, ich rodzin, osób najbliższych.
- Na próbnym egzamin może przyjść wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną – COVID 19.
- Zdający nie może przyjść na próbny egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
- Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
- Zdający nie mogą wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek. W przypadku przyniesienia zbędnych rzeczy będzie zobowiązany pozostawić je w szafce.
- Na próbnym egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
- Każdy zdający powinien mieć na próbnym egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu:
-
- Długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi) w ilości 3 sztuki (jeden plus dwa zapasowe).
- Dodatkowo na próbnym egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki, jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
- Ważną legitymację szkolną lub inny dokument tożsamości
- Kluczyk do szafki
- Uczeń wchodząc na teren szkoły stosuje się do zasady – jeden uczeń lub w odstępie 2 m od kolejnego ucznia, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Uczeń może ściągnąć maseczkę dopiero po zajęciu miejsca w ławce. Po skończonym próbnym egzaminie, opuszczając swoje miejsce w ławce jest zobowiązany do ponownego osłonięcia ust i nosa oraz zdezynfekowania rąk.
- Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na próbny egzamin uczeń może przynieść własną butelkę z wodą, którą stawia na podłodze, przy nodze stolika, aby przypadkowo nie zalać materiałów egzaminacyjnych.
- Uczeń przychodząc do szkoły na próbny egzamin przynosi podpisane przez rodzica oświadczenie (załącznik nr 1). Oświadczenie, może być wydrukowane lub napisane ręcznie – podpisane przez rodziców we wszystkich wskazanych miejscach.
- Rodzic (Opiekun Prawny) składając Oświadczenie został zapoznany z Klauzulą Informacyjną – Rodo (załącznik nr 2) poprzez dziennik elektroniczny lub stronę internetową naszej szkoły.
- Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp, (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
- Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej przewodniczący może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania
jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie, co najmniej 1,5-metrowego odstępu). - Przebieg egzaminu każdego dnia:
-
- Losowanie numeru stolika przez przewodniczącego
- Kodowanie arkusza egzaminacyjnego.
- Sprawdzanie kompletności arkusza egzaminacyjnego.
- Rozpoczynanie pracy z arkuszem po otrzymaniu pozwolenia od nauczyciela.
- Zgłaszanie konieczności skorzystania z toalety przez podniesienie ręki,
(po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego na wyjście zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku). - Praca z arkuszem egzaminacyjnym z matematyki – konieczność wyrwania
ze środka arkusza 8 stron tworzących kartę rozwiązań zadań egzaminacyjnych, konieczność zapisania rozwiązań zadań otwartych w karcie rozwiązań zadań egzaminacyjnych. - Konieczność samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu.
- Na egzaminie obowiązuje bezwzględny zakaz:
- Wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych
lub korzystania, z takich urządzeń w tej sali przyborów i materiałów,
które zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej - Korzystania z kalkulatora oraz słowników.
- Ważne ogólne obowiązujące zasady na egzaminie:
-
- Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej.
- Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to przewodniczącemu przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika. Przewodniczący zespołu w obecności ucznia sprawdza kompletność materiałów.
- Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną, (jeżeli zakończył pracę z arkuszem)
- Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
- Dodatkowe 5 minut na przeniesienie odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
- Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
-
- Podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
- Wychodzi do toalety
- Kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
- Zarówno zdający, jak i przewodniczący mogą, jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu.
- Nie należy po egzaminie tworzyć grup przy wejściu do szkoły, wokół szkoły, aby podzielić się wrażeniami po próbnym egzaminie.
- Jeżeli uczeń manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby zostanie odizolowany do odrębnego pomieszczenia (sala nr 308) lub wyznaczonego miejsca z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomimy rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły.